Adım Adım Pardus ve Pardus ETAP İşletim Sistemlerine EBA Canlı Ders Kurulumu

Gerekli Programları Yükleme Yöntemleri


Pardus EBA Canlı Ders Programlarını Grafik Arayüz ile Yükleme Yöntemi-1

Alanya Hacıkadiroğlu Ortaokulu Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Bayram KARAHAN’ın yapmış olduğu aracı öğrenmek ve indirmek için site bağlantısını buradan kullanabilirsiniz. 

Pardus EBA Canlı Ders Programlarını Terminal Arayüz ile Yükleme Yöntemi-2

Tüm işlemlerizi “etapadmin” kullanıcısı gibi yönetici yetkili kullanıcı hesabı ile sisteme giriş yaparak tamamladığınıza emin olunuz.

Kurulum dosyasını “buradan” indiriniz.

Dosyayı indirdiğiniz dizin (klasör) içerisinde boş bir alanda farenizin (mouse) sağ tuşu ile “Konsol” (Uçbirim Öykünücüsü) programını çalıştırınız.

05-09-2020

  

 “sh ./ebacan.sh” komutunu çalıştırınız. Ekran yönergelerini takip ediniz. Tüm kurulumlar bittiğinde bilgisayar/etkileşimli tahtanız otomatik olarak kapanıp yeniden başlatılacaktır.

 

Bu adımdan itibaren aşağıdaki adımlar her kullanıcı için ayrı ayrı yapılmalıdır.

Daha sonra İnternet tarayıcılar için eklenti kurulum dosyasını “buradan” indiriniz.

Dosyayı indirdiğiniz dizin (klasör) içerisinde boş bir alanda farenizin (mouse) sağ tuşu ile “Konsol” (Uçbirim Öykünücüsü) programını çalıştırınız.

 “sh ./ebazoom.sh” komutunu çalıştırınız. Ekran yönergelerini takip ediniz. 

Bu betik, sonraki adımlar için ihtiyacınız olan dosyaları “İndirilenler” dizinine otomatik indirecektir. MEB sertifikası nedeniyle hatalı ekran çıktısı veren internet tarayıcılara MEB serifikasını yükleyip ebazoom dosyasını tekrar çalıştırınız. 

EBA Canlı Ders Çalıştırma Yöntemleri


EBA Canlı Dersi Pardus üzerinde çalıştırma Yöntem-1
(Kaynak: MAC&PARDUS EBA Canlı Ders)

Bu yöntem, MANAVGAT/Manavgat Rukiye-Raşit Meşhur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Murat ZORLU tarafından https://gist.github.com/sh4dowb/9ecdc521c7323411f3294d5126a2bfde  adresinden esinlenerek geliştirilmiştir.

Chrome internet tarayıcınız ile “EBA canlı dersler” sayfasına girdiğinizde sayfanın sağ üstünde göreceğiniz “MAC&Pardus EBA CANLI DERS” düğmesi ile görüntülü derslerinize girebilirsiniz 

 

EBA Canlı Dersi Pardus üzerinde çalıştırma Yöntem-2
(Kaynak:Eba Zoom Link)

Bu eklenti ve script, grafik ve terminal arayüz ile kurulmaktadır. Eğer yukarıdaki işlemleri kendiniz yapmış iseniz buradaki adımları her kullanıcı için sadece bir defa uygulamanız yeterlidir. 

Tarayıcınız için tasarlanmış Tampermonkey eklentisini kurmak için “https://www.tampermonkey.net” adresine gidiniz ve download düğmesi ile kurulumu tamamlayınız. Firefox internet tarayıcı için “Add to Firefox” düğmesi ile ekleme yapacağınız ikinci bir ekran gelecektir.

02-09-2020

EBA~Zoom Link betiğine “Eba Zoom Link” adresinden ulaşın. Kullanıcı betiği kurulumu ekranında Yükleyi seçin.

02-09-2020

 

EBA portalında oturum açınız. 

Aktif canlı dersleriniz sayfanın alt bölümünde Yeşil renkli bantta listelenecektir. Bu alanda ilgili derse tıklayarak Zoom uygulaması üzerinden derse katılabilirsiniz. Gerektiğinde tarayıcınız “Açılır pencerelere izin istediğinde gerekli izinleri veriniz.

 

Dilediğiniz zaman Tampermonkey açılır penceresinden betiği devre dışı bırakabilirsiniz

 

Öğretmen ve Öğrenci için EBA Canlı Dersi Pardus üzerinde çalıştırma Yöntem-3

(Kaynak: Eba canlı ders crossplatform)

EBA hesabınıza giriş yapıp “Canlı Dersler” sayfasına gidiniz. Klavyeden “F12” tuşuna basınız, “Console” sekmesine geçin, size uygun olan kodu yapıştırın ve klavyeden “enter’a” basın.

 

Öğrenciler için:

$.getScript(https://cagriari.com/eba-ogrenci.js);

 

Öğretmenler için:

$.getScript(https://cagriari.com/eba-ogretmen.js);